skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Судењето за „27 април“ одложено за 31 јануари, Русковска информира дека во обвинението нема суштински измени
Сослушано обезбедувањето, блиски роднини на Груевски нема да сведочат
Нови рочишта за „Топлик“ и за убиството на Саздовски
Отровен воздух и привремени мерки: бесплатен превоз во ЈСП, за два дена продолжен зимски распуст и два дена скијање во Маврово за децата
Во Грција почнуваат парламентарните процедури за ратификација на Договорот од Преспа
Нимиц ја повика Грција да го ратификува Преспанскиот договор
Делегација на Собранието на зимската сесија на ПССЕ во Стразбур
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ

Во посета на Македонија доаѓа и Жан Аселборн

Во посета на Македонија доаѓа и Жан Аселборн
  • 05.09.2018

Во официјална посета на Македонија утре ќе допатува и министерот за надворешни работи на Големото Војводство на Луксембург, Жан Аселборн, соопшти Министерството за надворешни работи.

Аселборн ќе се сретне со неговиот македонски колега Никола Димитров, а тема на разговорите меѓу делегациите на двете земји ќе биде развојот на севкупната билатерална соработка меѓу двете земји, надворешно-политичките приоритети на Македонија, како и актуелните внатрешни состојби со акцент на подготвителните активности за референдумот.

Исто така, предвидено е двајцата министери да ја потпишат Спогодбата меѓу Владата на Република Македонија и Владата на Големото Војводство на Луксембург за размена и заемна заштита на класифицирани информации.

Министерот Аселборн ќе се сретне и со заменик претседателот на Владата за европски прашања, Бујар Османи, а ќе биде примен и од премиерот Зоран Заев.

Во посета на Македонија денеска допатува генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, во петок доаѓа австрискиот канцелар Себастијан Курц, а во сабота, симболично за денот на независноста, и германската канцеларка Ангела Меркел.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top