skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Продолжува судењето за „Титаник“ на СЈО
Кандидатите за технички експерти на интервју во собраниската комисија за надзор на следењето комуникации
Димитров во Грац на дебата за Преспанскиот договор и евроинтергацијата
Павлопулос: Грција ја поддржува европерспективата на Северна Македонија, но потребно е да се исполнат предусловите
Неофит: Ќе направиме се за целосна радост на нашите македонски браќа
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ

(Видео) СЈО го објави седмиот по ред извештај

(Видео) СЈО го објави седмиот по ред извештај
  • 15.03.2019

Нови 32 000 разговори и 72 000 смс пораки анализирале специјалните јавни обвинители во изминатите 6 месеци-пишува во седмиот по ред извештај на СЈО. Во него стои и дека „бомбите“ на Заев биле пронајдени во УБК, на  хард диск во канцеларијата на свиркачот Звонко Костовски. СЈО материјалите ги превземале од Обвинителството за организиран криминал, кое го гонеше Костовски во случајот „Пуч“. Од обвинет, потоа тој стана клучен сведок на СјО за случајот Таргет –Тврдина.

Јанева се надева  дека во најкус може рок ќе биде изгласан Законот, кој Обвинителството ќе го дефинира како самостоен  орган во рамките на правосудниот систем

Во  извештајот на 103 страни , СјО информира и дека биле анализирани и форензичките копии на вкупно 124 000 разговори од предметот против Захир Бехири Чауш и Имер Бекири. Биле отворени 81 предистражна постапка и осум нови финансиски истраги против 64 лица со предизвикана штета на буџетот од речиси 92 милиони евра. Меѓу нив е и случајот„Империја“

Јанева со контра тврдење кон Врховен, кој пред речиси 2 месеци се обиде да и ги врзе рацете.

И овој пат Јанева се обраќа на Џолев, судот  поинтензивно да закажува рочишта. Седмиот по ред извештај СЈО го објави во период кога се решава за неговата судбина. Токму иднината на институцијата беше тема и на лидерската средба Заев-Мицковски, на која делумно се договорија. За Мицкоски е прифатливо СЈо да продолжи со работа, но инсистира на смена на актуелната постава.

Елена Милошевска

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top