skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
МВР: Одделенијата за управни работи ќе работат за викендите кога ќе се гласа за избор на претседател
Делегација на ПССЕ ќе го набљудува спроведувањето на претседателските избори
Бесплатна телефонска линија за пријавување повреда на избирачкото право
Почнува теренската вакцинација во основните и средните училишта
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ

(Видео) Со налепници во различна боја ќе се одредува кои возила ќе сообраќаат кога е загадено

(Видео) Со налепници во различна боја ќе се одредува кои возила ќе сообраќаат кога е загадено
  • 08.11.2018

Со налепници во зелена, жолта и црвена боја ќе се знае за секое возило дали и колку загадува. Оваа владина мерка ќе им овозможи на локалните власти да одредат кои автомобили можат, а кои не можат да сообраќаат во деновите со зголемено загадување и  тоа според бојата на еко налепницата.

Со измените на Законот за автомобили, кои се доставени до Собранието, ќе се субвенционира и набавката на нови еколошки возила со електричен или хибриден погон. Владата најавува и сет мерки за справување и со нелегалните такси превозници. Легалните таксисти ќе добијат жолти таблички.

Инаку според податоците од Министерството за животна средина, најголем дел од возилата во земјава се ЕУРО 2 стандард или ЕУРО 1. На третото место се возилата без ЕУРО стандард, кои сега би добиле црвена налепница.

Загадувањето од автомобилите со ЕУРО 1 и ЕУРО 2 во споредба со оние со ЕУРО 3 и ЕУРО 4 е неколку пати поголемо. Истото важи за патнички возила со бензин и дизел мотор.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top