skip to Main Content

(Видео) Протестен марш во Скопје против „монтирани судски предмети“, организиран од братот на Ел Чека

(Видео) Протестен марш во Скопје против „монтирани судски предмети“, организиран од братот на Ел Чека
  • 01.11.2019

Граѓани Албанци маршираат од паркот во Чаир до Собранието со барање да се решат сите монтирани судски предмети. Протестниот марш за правда е организиран од братот на Ел Чека, Блерим Ахмети, а поддржан од партијата Беса, пренесе Радио Слободна Европа.

„Не можеме да молчиме кога има неправда, монтирани случаи против Албанците, а власта ја уби надежта за правна држава“, порачаа од Беса.

Демонстрантите скандираат „Нема правда, нема мир“, „Сакаме слобода“ и „Али предавник“. Тие велат дека бомбите на Ел Чека се исти како тие на Заев.

Зад прекарот Ел Чека е кичевчанецот Шеќерим Ахмети, кој сега живее во Чикаго. Тој објавува прислушувани разговори, главно залидерот на ДУИ Али Ахмети, за дел од раководството на ДУИ, но и за поранешното раководство на ВМРО-ДПМНЕ.

Back To Top