skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Германски печат: ЕУ земјите подготвени да ја прифатат само Северна Македонија
Расмусен: Земјите од ЕУ не можат да ѝ ја негираат на Македонија иднината што ја бара
Шекеринска: Земјава за една година направи скок од 23 места во однос на стабилноста
Новата амбасадорка на САД во земјава положи свечена заклетва
Сведок од УБК: До системот за прислушување се пристапуваше и надвор од МВР, од поранешниот Аеро клуб
Министерството за правда ги објави извештаите од надзорот во судовите за АКМИС системот
ОН: Светот до 2050 година ќе брои 9,7 милијарди луѓе
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Бучковски: Промената на политичката клима не може да се почувствува веднаш по пристапувањето во НАТО

Бучковски: Промената на политичката клима не може да се почувствува веднаш по пристапувањето во НАТО
  • 22.02.2019

Промената на политичката клима не може да се почувствува веднаш по пристапувањето на Северна Македонија во НАТО, но сепак тоа носи големо стабилизирање во земјата, која веќе тргна по својот евроинтеграциски пат. Најголем предизвик за земјата сега е почетокот на преговорите за членство во Европската унија, изјави поранешниот премиер и министер за одбрана Владо Бучковски во интервју за „Блумбергтв.бг“.

Бучковски е учесник на иницијативата „Дијалози за иднината на Бугарија и на Македонија“.

– Надежите се дека преговорите за пристапување кон ЕУ ќе почнат во јуни. Тоа ќе внесе значителна стабилност во Северна Македонија по тешките шест месеци околу потпишувањето на Договорот од Преспа, со кој се реши спорот за името со Грција, вели Бучковски во интервјуто со Николај Крстев објавено во емисијата „Светот е бизнис“ на „Блумбергтв.бг“.

Според Бучковски членството во Унијата ќе ги направи државата и регионот попосакувани за бизнис.

– Инвеститорите не доаѓаат во Западен Балкан само поради евтината работна сила. Регионот има многу ресурси, кои може да ги понуди … Треба да го покажеме на Европејците нашиот потенцијал, младите луѓе, туристичките можности и друго, вели Бучковски.

Потпишувањето на договорот за добрососедство меѓу Скопје и Софија, посочува Бучковски, е почетокот на европската интеграција на Северна Македонија.

– Договорот за добрососедство со Бугарија беше првиот сериозен тест за македонскиот премиер Зоран Заев. Договорите со Бугарија и со Грција ја зголемија почитта на земјата кај меѓународната заедница и ја направија фактор за стабилност во регионот, нагласува Бучковски.

Back To Top