skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
ДКСК: Заев не може да биде премиер и министер за финансии
Заев: Го повлекувам предлогот да бидам и министер за финансии, иако уставот и законите го дозволуваат тоа
Атанасов: Сакав да бидам министер, бидејќи во образованието се прави малку
Весел Мемеди ќе поднесе оставка од функцијата потпретседател на Собранието
Шекеринска: Северна Македонија ќе учествува на сите сензитивни дискусии во НАТО
Димитров: Бугарија и Македонија ќе најдат начин низ пријателство и почит да го решат прашањето за Гоце Делчев
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Бошњаковски: Химната, знамето и грбот остануваат исти

Бошњаковски: Химната, знамето и грбот остануваат исти
  • 13.06.2018

Нон-пејперот од договорот за решавање на спорот за името помеѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас што се појави во грчката јавност, според портпаролот на македонската Влада Миле Бошњаковски, е интерпретација и не соодветствува со оригиналните членови на договорот.

– Во основата на договорот е утврдено како Грција го толкува и поимува терминот Македонија. И тие го имаат прифатено тоа како ние како Македонија го поимуваме и толкуваме терминот Македонија. Се прави јасна дистинкција меѓу тоа што за нив значи Македонија и тоа е прифатливо за нас, и што тоа значи за нас Македонија и тоа е прифатливо за нив, рече Бошњаковски.

Повтори дека ние го задржуваме правото да се именуваме како Македонци.

– Договорот предвидува превод на името Република Северна Македонија на сите јазици. Договорот не предвидува транскрипција на латиничен алфабет на името Република Северна Македонија. Меѓу другото и тоа стоеше во тој документ, што не е точно, рече портпаролот на Владата Бошњаковски.

Со договорот, тврди тој, се зачувува македонскиот идентитет и македонскиот јазик.

– Нема да постои фуснота во ОН. Во договорот постои член, што е научен факт, дека македонскиот јазик припаѓа во групата на јужнословенски јазици, рече Бошњаковски.

Државните симболи, според Бошњаковски, воопшто не биле дел од преговарачкиот процес.

– Химната, знамето и грбот остануваат исти, рече портпаролот на македонската Влада, посочувајќи дека веќе нема да коментираат неофицијални документи.

Во однос на преименувањето на државните институции тие, според Бошњаковски треба да го следат „духот“ на договорот.

Самиот договор ќе биде етапен и имплементацијата е планирана во наредниот петгодишен период и како се отвораат поглавјата со ЕУ за членство.

Граѓаните нема да имаат дополнителни трошоци за менување на патните исправи и други документи. Тие, според Бошњаковски, ќе се менуваат кога ќе истече нивната важност.

– Тие трошоци ќе бидат редовните што ги имаат граѓаните при вадење на нови патни исправи, рече владиниот портпарол, додавајќи дека за сите други трошоци се прави анализа и постои можност тие да бидат спакувани на таков начин за граѓаните да не сносат никакви трошоци.

Засега се уште не се знае каде и кога ќе биде потпишувањето на договорот меѓу Заев и Ципрас.

Back To Top