skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
ДКСК: Заев не може да биде премиер и министер за финансии
Заев: Го повлекувам предлогот да бидам и министер за финансии, иако уставот и законите го дозволуваат тоа
Атанасов: Сакав да бидам министер, бидејќи во образованието се прави малку
Весел Мемеди ќе поднесе оставка од функцијата потпретседател на Собранието
Шекеринска: Северна Македонија ќе учествува на сите сензитивни дискусии во НАТО
Димитров: Бугарија и Македонија ќе најдат начин низ пријателство и почит да го решат прашањето за Гоце Делчев
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Богдановиќ: За време на викенди, Дебар Маало ќе биде претворено во пешачка зона

Богдановиќ: За време на викенди, Дебар Маало ќе биде претворено во пешачка зона
  • 12.06.2019

Гостин во Централниот Дневник на 1ТВ беше Саша Богдановиќ, актуелен градоначалник на општина Центар кој зборуваше за рушењето на дивите тераси во Дебар Маало.

„Ние веќе подолго време апелираме и имавме извршување на решенија, но очигледно не им доаѓа памет. Пробувавме културно со разговор да дискутираме за тоа до каде може да се користи јавниот простор. Има некоја стара навика која се случувала во минатото и тоа значи дека никој претходно не реагирал. Многу мал дел имаат постапено самите, другите се дадени на извршување“, реше Богдановиќ, кој истакна дека не постапуваат селективно, бидејќи постојат решенија за отстранување.

Дебар Маало стана центар на ноќниот живот, па поради тоа ќе се поставува сообраќаен режим за време на викендите.

„Работиме на нови сообраќајни режими, а тоа е за време на викенд да биде ослободено Дебар Маало од движење на возила и да е претворена во пешачка зона. Кога ќе биде готов проектот ќе биде презентиран пред јавноста.  Едно кафуле започнува со простор кој ќе го изнајми, па ке пушти две маси, па ќе направи стакленик, ќе го прошири, па со многу музика предизвикуваат немир. Ние сме во разговори за измени во правилниците за тоа што може да постои од кафулиња во населени места. Се надеваме дека до крајот на летото ќе бидат готови набавките“, рече градоначалникот на општина Центар, кој зборуваше и за рушењето на терасата на белата палата на ВМРО-ДПМНЕ, но и на сите објекти за кои постојат решенија за постапување.

Целиот разговор погледнете го во видеото.

Back To Top