skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Беља и Демири осудени на 19 години затвор за убиството на Саздо
Двајцата претседателски кандидати очекуваат победа во вториот круг
Евакуирана Операта во Сиднеј поради истекување на гас
Ден на национална жалост во Шри Ланка
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Денес се очекува Атина да испрати вербална нота до Скопје

Денес се очекува Атина да испрати вербална нота до Скопје
  • 11.02.2019

Во текот на денешниот ден, според најавите на алтернативниот шеф на грчката дипломатија, Јоргос Катругалос, се очекува Атина да испрати вербална нота до Скопје во кој ќе информира дека Грција го ратификуваше и Договорот од Преспа и Протоколот за членство во НАТО, јави дописничката на МИА од Атина.

Алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, во вчерашното интервју за државната агенција АНА-МПА, на прашањето дали од следнава седмица соседната земја ќе биде обврзана да го користи новото име, одговара позитивно и додава дека Договорот од Преспа е јасен во однос на тоа.

„Атина ѝ ја предава штафетата на Скопје“; „Денес во Скопје вербалната нота од Атина- почнуваат нивните обврски“; „Од ПЈРМ и официјално Северна Македонија- ги менуваат таблите“; „Денес Скопје ги менува таблите во Северна Македонија“; „ Подготвени официјалните табли во Скопје со името Република Северна Македонија“; „Од денес се менуваат таблите на границата на Северна Македонија“, се само дел од насловите во онлајн изданијата на грчките медиуми од рано утрово, во врска со последните случувања на релација Скопје- Атина.

-Прашање на денови е промената на уставното име на ПЈРМ во „Република Северна Македонија“, денес Атина до Скопје ќе испрати вербална нота што ќе информира дека од Грција е завршен процесот на ратификација на Договорот од Преспа и Протоколот за членство на ПЈРМ во НАТО, од каде што почнуваат и обврските на Скопје, објави грчката државна телевизија ЕРТ.

Грчките медиуми, од синоќа, ја објавија веста пренесена од нашите медиуми дека се подготвени таблите со новото име.

-Новите официјални табли во Скопје со името Република Северна Македонија се отпечатени и подготвени да се постават во земјата, пишува „Катимерини“.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top