skip to Main Content

Апелација му ја намали затворската казна на возачот кој ја прегази Фросина на пешачки кај Универзална

Апелација му ја намали затворската казна на возачот кој ја прегази Фросина на пешачки кај Универзална
  • 08.04.2019

Љубиша Видојковиќ кој во 2015 ја прегази студентката Фросина Цековска, доби од Апелацискиот суд намалена затворска казна на три години. Првично кривичен го осуди на шест и пол години, но тогаш апелација судењето во врати, а втората пресуда беше на четири години затвор. Љубиша Видојковиќ, беше обвинет за прегазувањето на студентката Фросина Цековска на булеварот „Партизански Одреди“ во 2013 година. Возачот помина на црвено, а девојката беше прегазена на пешачки премин кај универзална сала, каде денес има посебно движење за пешаците.

Во текот на судскиот процес се отвори прашањето кој го возел автомобилот. Обвинителството потврди дека возачот е снимен од безбедносните камери, а тоа го потврди и ДНК анализата. Видојковиќ, првично беше осуден на шест години затвор. Обвинетиот направил неколку пропусти кои покажуваат дека делото го сторил со умисла, односно имал 1,23 промили алкохол во крвта, возел со поголема брзина од дозволеното 85 километри на час.

Back To Top