skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Јанева со полициска придружба замина за Гевгелија
Законски нејаснотии кој ќе управува со СЈО по приведувањето на Јанева
Судењето за „Монструм“ одложено за 5 септември
Се запали автубус на ЈСП во Ѓоче Петров
Косовското Собрание се самораспушти, се очекува датумот за избори
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Анита Ангеловска-Бежоска нова гувернерка на НБРМ

Анита Ангеловска-Бежоска нова гувернерка на НБРМ
  • 21.05.2018

Со  81 гласа „за“ и ниту еден против, Собранието денеска го одобри предлогот на претседателот Ѓорѓе Иванов, Анита Ангеловска-Бежоска да биде назначена за нов гуверенер на Народна Банка на Република Македонија.

Пред нејзиниот избор, координаторот на Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев рече дека тие немаат замерка за Ангеловска-Бежоска и рече дека ќе ја прелдожат и се согласни таа да биде новиот гувернер.

По неговиот говор, координаторот на Пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев пак, рече дека изборот на Ангеловска-Бежоска покажува дека власта и опозицијата може да постигнат согласност за одредени одлуки се додека се бираат луѓе професионално и трезвено. Како што рече Тунтев, Ангеловска-Бежоска била докажана во својата работа и тие немаат замерка.

Д-р Анита Ангеловска-Бежоска е прва жена гувернер на НБРМ

Back To Top