skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Саливан: САД силно го поддржуваат Преспанскиот договор
Димитров и Саливан: Реафирмирање на американската поддршка на интеграцијата на Македонија кон ЕУ и НАТО
„Титаник 2“ продолжува на 26. декември кога ќе се слушаат телефонски разговори
Поднесени седум амандмани на уставните измени – од независната пратеничка група, Алијансата на Албанците, Беса и Мухамед Зекири
Тело за помирување: Амнестија ќе нема за организаторите, тепачите и вооружените лица на 27 април
1ТВ достапна на Тотал ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK

Анита Ангеловска-Бежоска нова гувернерка на НБРМ

Анита Ангеловска-Бежоска нова гувернерка на НБРМ
  • 21.05.2018

Со  81 гласа „за“ и ниту еден против, Собранието денеска го одобри предлогот на претседателот Ѓорѓе Иванов, Анита Ангеловска-Бежоска да биде назначена за нов гуверенер на Народна Банка на Република Македонија.

Пред нејзиниот избор, координаторот на Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев рече дека тие немаат замерка за Ангеловска-Бежоска и рече дека ќе ја прелдожат и се согласни таа да биде новиот гувернер.

По неговиот говор, координаторот на Пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев пак, рече дека изборот на Ангеловска-Бежоска покажува дека власта и опозицијата може да постигнат согласност за одредени одлуки се додека се бираат луѓе професионално и трезвено. Како што рече Тунтев, Ангеловска-Бежоска била докажана во својата работа и тие немаат замерка.

Д-р Анита Ангеловска-Бежоска е прва жена гувернер на НБРМ

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top