skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Продолжува комисиската расправа за одземање на имунитетот на Вељаноски
В понеделник оставка од Котевски, но и извештај од истрагата за инцидентите
Манчевски: Неколку дена пред Конгресот на СДСМ ќе биде познат кандидатот за претседател
Осудените за „Диво насеље“ со отворено писмо до Ахмети, Груевски и Мијалков
Мицкоски: Поддршката за Силјановска Давкова е поддршка за правната држава
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ

Адеми: Ги цениме извештаите од Светска банка за состојбите во образованието

Адеми: Ги цениме извештаите од Светска банка за состојбите во образованието
  • 02.11.2018

Светска банка ја сметаме за еден од најголемите поддржувачи и партнер во образованите реформи во Македонија во последните неколку години. Оттаму навистина ги цениме извештаите кои се подготвуваат и се поддржани од Светска банка, а се однесуваат на состојбите во образованието во нашата земја, истакнал министерот за образование и наука Арбер Адеми на денешната средба со Хери Патринос, раководител на секторот на Светска банка за образование за Европа и Централана Азија.

Како што соопшти МОН, Адеми се заблагодарил за досегашната соработка, оценувајќи ја како одлична, а посочил дека Владата на Република Македонија има јасно поставена цел – градење квалитетен образовен систем, кој ќе создава генерации со добро знаење и познавање на областите кои ги изучуваат.

-Свесни сме дека нашата земја нема друг и поважен ресурс за напредок. Нема енормни природни богатства. На глобалниот свет ние можеме да му конкурираме со понудено знаење, со идеи, со иновативност. Затоа мораме да вложуваме во образованието, во знаењето на секој поединец, истакнал Адеми.

МОН наведува дека меѓу успешните приказни е Проектот за развој на вештини и иновации (СКИЛС проектот), имплементиран од Министерството.

-Целта на овој проект е да се подобри транспарентноста во финансирањето и да се промовира отчетноста во високото образование, да се зголеми соодветноста на средното четиригодишно стручно образование со потребите на пазарот на трудот и да се поддржи капацитетот за иновации на Република Македонија. Во текот на периодот на имплементација на проектот, беа постигнати значајни резултати во спроведувањето на сеопфатната реформа на средното техничко образование и обука, програмата за доделување грантови на средни стручни училишта што ја поддржува практичната обука на учениците, како и пласманот на финансиските инструменти за поддршка на иновации, информира МОН.

Во соопштението МОН додава и дека реформите поддржани од меѓународните пријатели, меѓу кои и реномираната глобална финансиска институција Светката банка, ќе продолжат, а некои веќе се во тек на реализација.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top