skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Судењето за „27 април“ одложено за 31 јануари, Русковска информира дека во обвинението нема суштински измени
Сослушано обезбедувањето, блиски роднини на Груевски нема да сведочат
Нови рочишта за „Топлик“ и за убиството на Саздовски
Отровен воздух и привремени мерки: бесплатен превоз во ЈСП, за два дена продолжен зимски распуст и два дена скијање во Маврово за децата
Во Грција почнуваат парламентарните процедури за ратификација на Договорот од Преспа
Нимиц ја повика Грција да го ратификува Преспанскиот договор
Делегација на Собранието на зимската сесија на ПССЕ во Стразбур
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ

Автопатите и натаму тема на раздор меѓу власта и опозицијата – тема на „Студио 1“

Автопатите и натаму тема на раздор меѓу власта и опозицијата – тема на „Студио 1“
  • 04.05.2018

Во изборната програма и на СДСМ и на Владата на Р. Македонија не стои ништо за 600 километри автопат, вели министерот за транспорт и врски Горан Сугарески. Изградбата на автопатите подразбира изградба и на регионални, експресни и магистрални патишта, објаснува министерот.

-Тезата што се обидуваат да ја нафрлат дека некој некаде ветил 600 километри автопат е апсолутно погрешна, вели Сугарески.

Според министерот, апсурдни се обвинувањата на ВМРО-ДПМНЕ дека владата ги одолговлекува проектите за да си мисли народот дека се успех на СДСМ, затоа што парите што се даваат за патиштата се буџетски и пари на граѓаните.

-Дилемата дали ги граделе ВМРО-ДПМНЕ или СДСМ, Горан Сугарески, Зоран Заев или Никола Груевски не е точна затоа што ние сме на власт за да ги менаџираме буџетите во Р. Македонија, да работиме со проекти и да создадеме колку што можеме повеќе бенефит за граѓаните, рече министерот.

Тој вели дека доколку беа точни обвинувањата на ВМРО-ДПМНЕ, автопатот Демир Капија-Смоквица ќе требаше да биде готов уште лани во февруари, а ист е и случајот со автопатот Миладиновци-Штип.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top