skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Бектеши – Азеведо: Северна Македонија е на вистински пат за отворена економија и економски раст
Неизвесна лидерската средба, Мицковски не гледа потреба да присуствува
Седница на собраниската Комисија за здравство
Земјотрес во Струмица, Валандово и околината
Пролонгирано заминувањето во затвор на Сеад Кочан, додека не се одлучи по неговото барање
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

(Фото) Домот на Клод Моне во Живерни

(Фото) Домот на Клод Моне во Живерни
  • 15.06.2019

Познатиот сликар Клод Моне се преселил во Живерни на 29 април 1883 година. Во неговата куќа бил опкружен со бујно зеленило кое инспирирало некои од неговите најпознати слики.

Моне се вљубил во лилјаните кои се појавувале кај езерата, нудејќи му убава, оригинална глетка. Со прекраната природа околу него, Клод Моне се грижел за градината сѐ до неговата смрт во декември 1926 година.

Back To Top