skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Германски печат: ЕУ земјите подготвени да ја прифатат само Северна Македонија
Расмусен: Земјите од ЕУ не можат да ѝ ја негираат на Македонија иднината што ја бара
Шекеринска: Земјава за една година направи скок од 23 места во однос на стабилноста
Новата амбасадорка на САД во земјава положи свечена заклетва
Сведок од УБК: До системот за прислушување се пристапуваше и надвор од МВР, од поранешниот Аеро клуб
Министерството за правда ги објави извештаите од надзорот во судовите за АКМИС системот
ОН: Светот до 2050 година ќе брои 9,7 милијарди луѓе
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Уметниците Ѓорѓе Јовановиќ и Оливер Мусовиќ на меѓународна изложба „Третиот простор (Сè што ни е заедничко“)

Уметниците Ѓорѓе Јовановиќ и Оливер Мусовиќ на меѓународна изложба „Третиот простор (Сè што ни е заедничко“)
  • 24.05.2019

Ликовните уметници Ѓорѓе Јовановиќ и Оливер Мусовиќ учествуваат на меѓународната изложба „Третиот простор (Сè што ни е заедничко“) во галеријата „Ринг“- Павилјон Мештровиќ во Загреб, што е конципирана од кураторката Јованка Попова. Изложбата е во организација на Хрватското здружение на визуелни уметници, во партнерство со CreArt мрежата.

Секоја година, голема групна изложба со дела од уметници од сите градови на мрежата CreArt се одржува во три града. Оваа година, по презентацијата на изложбата во Загреб во септември изложбата ќе се пресели во Клермон-Феран, Франција, а во декември во Лече, Италија.

Бројните кураторски концепти и изложби на Попова досега се претставени во повеќе галерии во Европа, Азија, САД. Таа  е кураторка и на овогодинешниот македонски павилјон на  58. Биенале во Венеција.

Мусовиќ на оваа изложба се претставува со серијата фотографии „Место на солидарноста (градина на заедницата), a Јовановиќ со фото диптихот „Морски статуи“.

На изложбата се претставени 15 уметници од 10 градови од мрежата на CreArt.

Back To Top