skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Орце се жалел, а Заев пријавувал за можниот рекет на бизнисмени?
Далгариан: Мицотакис ќе го блокира Скопје, онолку колку што ќе му дозволат НАТО и ЕУ
СИРИЗА: Среќно враќање во реалноста за Нова демократија
Димитров: Европеизацијата на Северна Македонија ќе биде позитивно и за Грција
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Турски театар премиерно со изведба на претставата за деца „Јунаци од бајките и Црвенкапа“

Турски театар премиерно со изведба на претставата за деца „Јунаци од бајките и Црвенкапа“
  • 17.03.2019

НУ Турски Театар – Скопје премиерно ќе ја изведе претставата за деца „Јунаци од бајките и Црвенкапа“, која од уметнички, технички и организациски аспект е реализарана од актерите на овој театар.

Со оваа претстава, НУ Турски Театар – Скопје  ја започнува програмата за 2019 година, со што продолжува со својата квалитетна и продуктивна работа.

Министерството за култура за НУ Турски Театар – Скопје за 2019 година од буџетот одвои средства за проекти во режија на Васил Христов, Билге Емин и Џабир Доко.

Од раководството на Театарот информираат дека додека ја реализираат програмата за 2019 година, паралелно се подготвуваат и за одбележување на 70-годишнината на НУ Турски Театар – Скопје во наредната 2020 година.

Претставата ќе биде изведена на сцената во Театар Комедија.

Back To Top