skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Денеска во 18 часот седница на ЦО на СДСМ за кадровските промени
Последен ден од изборите во ЕУ, првичните резултати пред полноќ
Од среда започнува пријавувањето за социјална помош во центрите
Торонто влезе во големото НБА финале
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Слика на Моне продадена за 110,7 милиони долари

Слика на Моне продадена за 110,7 милиони долари
  • 15.05.2019

Слика на Клод Моне е купена за 110,7 милиони долари што е нов светски рекорд за делото на францускиот уметник.

Моне го завршил делото во 1890 година како дел од неговата серија Haystacks, што го прикажува руралниот живот во близина на неговиот дом во регионот Нормандија.

Ова е прва импресионистичката слика продадена за повеќе од 100 милиони американски долари.

Последен пат на аукција сликата достигна 2,5 милиони американски долари. Дотогаш речиси еден век беше во рацете на семејство – кое го купи делото директно од дилерот на уметникот.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top