skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Јанева со полициска придружба замина за Гевгелија
Законски нејаснотии кој ќе управува со СЈО по приведувањето на Јанева
Судењето за „Монструм“ одложено за 5 септември
Се запали автубус на ЈСП во Ѓоче Петров
Косовското Собрание се самораспушти, се очекува датумот за избори
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Слика на Моне продадена за 110,7 милиони долари

Слика на Моне продадена за 110,7 милиони долари
  • 15.05.2019

Слика на Клод Моне е купена за 110,7 милиони долари што е нов светски рекорд за делото на францускиот уметник.

Моне го завршил делото во 1890 година како дел од неговата серија Haystacks, што го прикажува руралниот живот во близина на неговиот дом во регионот Нормандија.

Ова е прва импресионистичката слика продадена за повеќе од 100 милиони американски долари.

Последен пат на аукција сликата достигна 2,5 милиони американски долари. Дотогаш речиси еден век беше во рацете на семејство – кое го купи делото директно од дилерот на уметникот.

Back To Top