Coming soon
Coming soon
Coming soon
skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Судењето за „27 април“ одложено за 31 јануари, Русковска информира дека во обвинението нема суштински измени
Сослушано обезбедувањето, блиски роднини на Груевски нема да сведочат
Нови рочишта за „Топлик“ и за убиството на Саздовски
Отровен воздух и привремени мерки: бесплатен превоз во ЈСП, за два дена продолжен зимски распуст и два дена скијање во Маврово за децата
Во Грција почнуваат парламентарните процедури за ратификација на Договорот од Преспа
Нимиц ја повика Грција да го ратификува Преспанскиот договор
Делегација на Собранието на зимската сесија на ПССЕ во Стразбур
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ

Расказот „Потфрлување на топката“ под шифра „Горе главата“ добитник на наградата „Живко Чинго“

Расказот „Потфрлување на топката“ под шифра „Горе главата“ добитник на наградата „Живко Чинго“
  • 08.08.2018

Расказот со наслов „Потфрлување на топката“ на авторот под шифра „Горе главата“ е победник на конкурсот за најдобар расказ што општина Охрид го распишува во чест на охридскиот писател и раскажувач Живко Чинго.

Членовите на комисијата што ги оценува трудовите на денешната прес-конференција појаснија дека „Потфрлување на топката“ бил избран за најдобар во конкуренција на 50 други пријавени раскази.

– Во расказот се чувствува иновација преку збиена преисполонета нарација која е преточена во вид на сценарио низ која строго се движи главната мисла. Расказите ги задоволуваат критериумите на конкурсот каде преовладуваат актуелни, политички и социјални теми, истакна професорката Кристина Николоска.

За професорот Димитар Пандев „Потфрлување на топката“ претставува длабоко алегоричен расказ со збиен текст и многу игра на зборови и мисли, а главната идеја останува водечка.

– На извесен начин се открива клучната тема на интертекстуалноста не само во литературата туку и во животот, подвлече тој.

Наградата на лауреатот ќе му биде доделена на традиционалната манифестација „Вечер на Живко Чинго“ што се одржува секоја година на 13-ти август во родното место на Чинго, селото Велгошти.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top