skip to Main Content

Почина режисерот Франко Зефирели

Почина режисерот Франко Зефирели
  • 15.06.2019

Италијанскиот режисер Франко Зефирели почина на 96-годишна возраст. Италијанските медиуми објавија дека режисерот починал по долга болест која се влошила во последниве месеци.

Роден во Фиренца, Зефирели работеше со Елизабет Тејлор и Џуди Денч.

Двократниот кандидат за Оскар, исто така, служеше во италијанскиот Сенат во два мандати како член на партијата на Берлускони. Тој е можеби е најпознат за многумина како режисер на адаптацијата на Ромео и Јулија од 1968 година.

Back To Top