Coming soon
Coming soon
Coming soon
skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Судењето за „27 април“ одложено за 31 јануари, Русковска информира дека во обвинението нема суштински измени
Сослушано обезбедувањето, блиски роднини на Груевски нема да сведочат
Нови рочишта за „Топлик“ и за убиството на Саздовски
Отровен воздух и привремени мерки: бесплатен превоз во ЈСП, за два дена продолжен зимски распуст и два дена скијање во Маврово за децата
Во Грција почнуваат парламентарните процедури за ратификација на Договорот од Преспа
Нимиц ја повика Грција да го ратификува Преспанскиот договор
Делегација на Собранието на зимската сесија на ПССЕ во Стразбур
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ

Пловдив и Матера – Европски престолнини на културата во 2019 година

Пловдив и Матера – Европски престолнини на културата во 2019 година
  • 08.01.2019

Бугарскиот град Пловдив и италијанскиот град Матера се прогласени за овогодинешнни Европски престолнини на културата, соопшти Европскиот парламент.

Во  соопштението се вели дека станува збор за градови со богато историско наследство, свртени кон днината, објави бугарската агенција БТА.

Пловдив е првиот бугарски град кој ја освои титулата Европска престолнина на културата. Пловдов, со своите 345 илјади жители е вториот по големина град во Бугарија.

– По преземањето на претседавањето со Советот на ЕУ (од јануари до јуни 2018 година), Пловдив 2019 е следниот голем и значаен настан за Бугарија, рече бугарскиот пратеник Андреј Ковачев.

Кога станува збор за Матера, тоа е град од 60.000 жители на југот на Италија, кој е познат по древните пештерски населби на Саси ди Матера, кои се дел од списокот на светско наследство на УНЕСКО.

Италијанскиот европратеник Пјерникола Педичини смета дека титулата Европска престолнина на културата на Матера ќе и даде можност на светот да ги покаже своите знаменитости.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top