Coming soon
Coming soon
Coming soon
skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Судењето за „27 април“ одложено за 31 јануари, Русковска информира дека во обвинението нема суштински измени
Сослушано обезбедувањето, блиски роднини на Груевски нема да сведочат
Нови рочишта за „Топлик“ и за убиството на Саздовски
Отровен воздух и привремени мерки: бесплатен превоз во ЈСП, за два дена продолжен зимски распуст и два дена скијање во Маврово за децата
Во Грција почнуваат парламентарните процедури за ратификација на Договорот од Преспа
Нимиц ја повика Грција да го ратификува Преспанскиот договор
Делегација на Собранието на зимската сесија на ПССЕ во Стразбур
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ

Интервју со вајарот Андреј Миневски

Интервју со вајарот Андреј Миневски
  • 06.01.2019

Скопскиот вајар Андреј Миневски (26) во паркот во населба Методија Андонов – Ченто на 15 декември постави три скулптури на праисториски животни изработени од метал.

Изложбата насловена „Од граѓаните за градот“, поддржана од Општина Гази Баба, е поставена на 15 декември и ќе трае до 15 јануари.

Скулптурите се од отпаден метал и се изработени со техниката – заварување. Тоа е трета по ред самостојна изложба на Миневски.

Тој покрај самостојните изложби има учествувано и на голем број групни изложби. Трите скулптури подоцна ќе ги изложи и на фестивалот во Белград „Дев9т“.

Зошто го одбравте металот за изработка на скулптурите, пред се отпадното железо?

-Отпадното железо е малку поразлично од другите техники, поинтересно е и постојат разни комбинации кои можат да се искористат при изработка на скулптурата. Предност е и тоа што можат да се изберат делови од отпадното железо, како на пример некој стар дел од автомобил, што може да се вклопи во скулптурата. Рециклирањето е сега во тренд, а бидејќи ја затрупавме нашата земја со отпад, идејата беше да собереме дел од отпадот и да направиме нешто добро за нашата земја.

Зошто се определивте да поставите големи скулптури?

-Поголемите скулптури се поинтересни и повозбудливи за изработка. За мене претставува предизвик поради тоа што се можеби потешки за изработка и треба малку повеќе концентрација. Исто така, како што напоменав има повеќе простор за избор и повеќе делови да се вклопат во скулптурата за да излезе на пример нога, рака или глава.

Колку време Ви е потребно да изработите една скулптура?

-Изработката на скулптура зависи од големината и од спектарот на отпадно железо. За да изработам една скулптура ми беше потребно од два до три месеци. Сепак потребно е поголемо количество отпад за да може да се изработи голема скулптура.

Какви се реакциите на изложбата „Од граѓаните за градот“?

-Скулптурите се секогаш понтересни за децата, но им се допаѓаат и на повозрасните. Тоа што го работам, пред се е за децата, да бидат среќни.

Од каде црпите инспирација, имате ли омилен скулптор?

Омилен скулптор ми е Микеланџело, поради деталите во неговите скулптури. Микеланџело работел со мермер, а јас со железо. Најмногу инспирација црпам од него. Микеланџело верувал дека е поважно да се создадат фигури со јасни црти.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top