skip to Main Content

Започнува „Skopje Wine Expo”

Започнува „Skopje Wine Expo”
  • 26.09.2019

Од денес, па се до сабота (28.09), во Скопје традиционално ќе се одржи винскиот фестивал Skopje Wine Expo. Фестивалските врати ќе бидат отворени од 18:00, кога и ќе започне музичката програма.

Во текот на трите фестивалски денови, посетителите ќе имаат можност да дегустираат врвни вина од најпознатите македонски винарии, вински коктели како сангриа и вино мохито, деликатеси и гурмански специјалитети. На фестивалот, ќе може да се купат чаши за дегустација на вино, а влезот ќе биде бесплатен.

На првиот фестивалски ден ќе настапат Ксмет оркестар, доајените Блага Петреска и Ефто Пупиноски, брас сензацијата Брас Брадерс и српскиот поп бенд Тропико. Вториот фестивалски ден ќе го отворат Либеро Бенд во 18:00, а по нив следуваат настапите на гостите од Бугарија, Графа и Криско. Во 21:15, концерт ќе има македонската група Нокаут, а крајот е резервиран за Слаткаристика и Дј Оки Доки. На затворањето на фестивалот во сабота ќе настапат Амон Мра Бенд, проектот Тоше Проески Трибјут со Александра Јанева и Марко Логаут, со кој ќе  биде оддадена почит на нашата најголемата музичка ѕвезда, потоа следува рок групата Ареа и за крај ги слушаме најголемите хитови на Бијело Дугме со real tribute проектот од Србија.

Фестивалот е под покровителство на град Скопје.

Back To Top