Coming soon
Coming soon
Coming soon
skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Брима: Македонците пооптимисти во светски рамки за меѓународните политики на САД, Русија, Кина и ЕУ
Спираки: Официјалното име на соседната земја е Северна Македонија, дискусијата за таблите е од мало значење
СДСМ и ДУИ бараат консензуален претседателски кандидат
За олеснување на трговијата и транспортот 26,2 милиони евра од Светска банка
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ

„Господ постои името и е Петрунија“ на Берлинале

„Господ постои името и е Петрунија“ на Берлинале
  • 11.01.2019

„Господ постои името и е Петрунија“ во режија на Теона Стругар Митевска ќе учествува во официјалната натрпеварувачка програма на престижниот Берлински филмски фестивал.

Ова е прво учество на Македонија во главна конкуренција на реномираниот филмски фестивал.

Филмот, во сѐ уште незавршена форма, бил прикажан на комисијата во Берлин, на 3 декември, а на 11 декември, тимот доби покана од Берлиенале.

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“  раскажува за млада невработена девојка од Штип која на Водици решава да се фрли по крстот. Но, кога успева да го фати, почнуваат и нејзините проблеми затоа што е жена.

Филмот беше сниман во февруари и март минатата година , а постпродукцијата е работена во Франција, Белгија и во Словенија. Главната улога ја игра Зорица Нушева.

 

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top