skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
(Видео) Со дрон во Скопје откриен потпалувач на оган
Веќе е извесно дека завршница за предметите на СЈО ќе има
Вистиномер.мк: Химната не е отстранета од образовните програми за основците
Анѓушев: Едно семејство не може да живее со 200 евра плата, минималната плата мора да расте

Во продажба влезниците за новата концертна сезона на Филхармонијата

Во продажба влезниците за новата концертна сезона на Филхармонијата
  • 09.09.2019

Филхармонијата денеска ќе ги пушти во продажба влезниците за свеченото отворање на концертната сезона 2019/2020, која годинава има слоган „Моја бесмртна љубов“ и е во знакот на светското одбележување 250 години од раѓањето на Лудвиг ван Бетовен.

Концертот за отворање на сезоната е на 26 септември во 20 часот, кога на сцената на Филхармонијата ќе настапат Александар Мелников од Русија, еден од најдобрите современи пијанисти, и славниот диригент Антони Вит од Полска.

Концертот е насловен „Моќта на Заратустра“, а на програмата се две грандиозни дела: Концерт за пијано и оркестар бр. 1 од Лудвиг ван Бетовен и „Така зборуваше Заратустра“ од Рихард Штраус.

Филхармонијата соопшти дека како и во минатите години нуди промотивна сезонска блок-влезница во која влегуваат сите концерти кои се дел од програмата, во периодот септември 2019 до јуни 2020, вклучувајќи и неколку ексклузивни концерти.

– Доколку влезниците се купуваат индивидуално, цената за сите концерти изнесува 13.000 денари. Доколку се резервира годишна блок-влезница до 15 септември, обезбедувате промотивен попуст од 30 отсто и цената е  9.000 денари. Цената на билетите во редовна продажба, пак, по 15 септември ќе изнесува 10.000 денари, соопшти Филхармонијата.

Билетарницата на Филхармонија работи секој ден од 10 до 20 часот, како и во сабота од 10 до 14 часот.

Back To Top