skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Бектеши – Азеведо: Северна Македонија е на вистински пат за отворена економија и економски раст
Неизвесна лидерската средба, Мицковски не гледа потреба да присуствува
Седница на собраниската Комисија за здравство
Земјотрес во Струмица, Валандово и околината
Пролонгирано заминувањето во затвор на Сеад Кочан, додека не се одлучи по неговото барање
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

( Видео) Изложба „100 години Требениште“

( Видео) Изложба „100 години Требениште“
  • 14.03.2019

Вечерва во археолошкиот музеј беше отворена изложбата „100 години Требениште“. Изложбата ќе трае до крајот на август со повеќе од 400 артефакти меѓу кои златни маски од 6 век п.н.е. На оваа тема линковско вклучување имаше новинарот Христијан Баневски.

-Оваа изложба е по повод сто годишнината од истражувањата на Требениште, за таа намена беа донесени златни маски кои датираат од 6 век п.н.е. заедно со уште 400 други експонати од злато, килибар бронза и стакло. Оваа изложба ќе продолжи и во Софија, интерес има и за Белград, а потоа низ цела Европа, Париз, Берлин и Виена, извести Баневски.

Back To Top