skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Судењето за „27 април“ одложено за 31 јануари, Русковска информира дека во обвинението нема суштински измени
Сослушано обезбедувањето, блиски роднини на Груевски нема да сведочат
Нови рочишта за „Топлик“ и за убиството на Саздовски
Отровен воздух и привремени мерки: бесплатен превоз во ЈСП, за два дена продолжен зимски распуст и два дена скијање во Маврово за децата
Во Грција почнуваат парламентарните процедури за ратификација на Договорот од Преспа
Нимиц ја повика Грција да го ратификува Преспанскиот договор
Делегација на Собранието на зимската сесија на ПССЕ во Стразбур
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ

Цената на нафтата порасна над 58 долари за барел

Цената на нафтата порасна над 58 долари за барел
  • 08.01.2019

Цената на нафтата на светските берзи денеска одново забележа зголемување, продолжувајќи го најдолгиот пораст во последните 17 месеци поттикнат од намаленото производството на енергенсот, но и од најавените кинеско-американските преговори во Пекинг, кои треба да ги испеглаат трговските односи помеѓу двете земји.

Инвеститорите во нафтениот пазар, исто така, се недеваат на запирање на растот на комерцијалните резерви на нафта во САД.

Цената на нафтата од типот „брент“ на Лондонската берза за испорака во март денеска достигна 58,31 американски долари за барел, додека цената на американската „лесна“ нафта на берзата во Њујорк за февруарска дистрибуција, речиси го достигна нивото од 50 долари за барел.

Според проценкита на аналитичарите, комерцијалните резерви на нафта во САД минатата недела се намалиле за 1,75 милиони барели.

Во годишниот извештај на нафтениот гигант Бе-Пи е наведено дека најголемиот производители на нафта во светот, Саудиска Арабија, во 2017 година произведувала по 11,95 милиони барели нафта дневно. По Саудиска Арабија, следуваат Русија и САД, кои во изминативе годиии ги менуваат местата како втор и трет нејголем светски производител на нафта.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top