skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Германски печат: ЕУ земјите подготвени да ја прифатат само Северна Македонија
Расмусен: Земјите од ЕУ не можат да ѝ ја негираат на Македонија иднината што ја бара
Шекеринска: Земјава за една година направи скок од 23 места во однос на стабилноста
Новата амбасадорка на САД во земјава положи свечена заклетва
Сведок од УБК: До системот за прислушување се пристапуваше и надвор од МВР, од поранешниот Аеро клуб
Министерството за правда ги објави извештаите од надзорот во судовите за АКМИС системот
ОН: Светот до 2050 година ќе брои 9,7 милијарди луѓе
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Цената на нафтата порасна над 58 долари за барел

Цената на нафтата порасна над 58 долари за барел
  • 08.01.2019

Цената на нафтата на светските берзи денеска одново забележа зголемување, продолжувајќи го најдолгиот пораст во последните 17 месеци поттикнат од намаленото производството на енергенсот, но и од најавените кинеско-американските преговори во Пекинг, кои треба да ги испеглаат трговските односи помеѓу двете земји.

Инвеститорите во нафтениот пазар, исто така, се недеваат на запирање на растот на комерцијалните резерви на нафта во САД.

Цената на нафтата од типот „брент“ на Лондонската берза за испорака во март денеска достигна 58,31 американски долари за барел, додека цената на американската „лесна“ нафта на берзата во Њујорк за февруарска дистрибуција, речиси го достигна нивото од 50 долари за барел.

Според проценкита на аналитичарите, комерцијалните резерви на нафта во САД минатата недела се намалиле за 1,75 милиони барели.

Во годишниот извештај на нафтениот гигант Бе-Пи е наведено дека најголемиот производители на нафта во светот, Саудиска Арабија, во 2017 година произведувала по 11,95 милиони барели нафта дневно. По Саудиска Арабија, следуваат Русија и САД, кои во изминативе годиии ги менуваат местата како втор и трет нејголем светски производител на нафта.

Back To Top