skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Католиците го слават Велигден
Граѓаните го избираат петтиот претседател, прв на Република Северна Македонија
Охрид, Дебар и Ново Село избираат градоначалници
За победа во прв круг потребни 904.066 гласови, во вториот 723.253
МВР подготвено да обезбеди достојна и безбедна изборна атмосфера
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Цената на нафтата од почетокот на годинава се зголеми повеќе од 30 отсто

Цената на нафтата од почетокот на годинава се зголеми повеќе од 30 отсто
  • 15.04.2019

Цената на нафтата минатата недела на светските берзи повторно се зголеми и достигна најголема вредност.

На лондонската берза цената на барел нафта минатата недела се зголеми за 1,7 отсто, на 71,55 долари, додека на американската берза барелот поскапе за 1,3 проценти, на 63, 89 долари.

Од почетокот на оваа година цената на нафтата се зголеми повеќе од 30 отсто и така достигна највисоко ниво од почетокот на ноември 2018 година, благодарејќи на намаленото производство од страна на Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК).

Цената на „црното злато“ се зголемува и поради санкциите на САД врз нафтениот сектор на Иран и Венецуела, што дополнително ја ограничува понудата на пазарите. Понудата може да биде намалена и поради судирите во Либија меѓу меѓународно признатата либиска влада и бунтовничките сили.

Од друга страна, последните податоци од Кина даваат надеж дека втората по големина светска економија би можела да се стабилизира. Тоа може да ја поддржи побарувачката, имајќи предвид дека Кина е најголем светски потрошувач на суровини.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top