skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Католиците го слават Велигден
Граѓаните го избираат петтиот претседател, прв на Република Северна Македонија
Охрид, Дебар и Ново Село избираат градоначалници
За победа во прв круг потребни 904.066 гласови, во вториот 723.253
МВР подготвено да обезбеди достојна и безбедна изборна атмосфера
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Усвоен мандатот за трговски преговори меѓу САД и ЕУ, Франција против

Усвоен мандатот за трговски преговори меѓу САД и ЕУ, Франција против
  • 15.04.2019

Министрите на Европската Унија утрово гласаа за отворање на делумни трговски преговори со САД, Франција гласала против, а Белгија била воздржана.

Откако одлуката беше одобрена на амбасадорско ниво во ЕУ минатата недела, министрите денеска формално ја усвоија.

Преговорите ќе бидат фокусирани на индустриски добра и на стандардите за квалитет на производите, засега се исклучени земјоделските продукти.

За усвојување на одлуката беше потребно квалификувано мнозинство. Франција гласала против, а Белгија воздржано. Во двете земји е висок отпорот кај јавноста за слободна трговска зона помеѓу ЕУ и САД.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top