skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Судењето за „27 април“ одложено за 31 јануари, Русковска информира дека во обвинението нема суштински измени
Сослушано обезбедувањето, блиски роднини на Груевски нема да сведочат
Нови рочишта за „Топлик“ и за убиството на Саздовски
Отровен воздух и привремени мерки: бесплатен превоз во ЈСП, за два дена продолжен зимски распуст и два дена скијање во Маврово за децата
Во Грција почнуваат парламентарните процедури за ратификација на Договорот од Преспа
Нимиц ја повика Грција да го ратификува Преспанскиот договор
Делегација на Собранието на зимската сесија на ПССЕ во Стразбур
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ

Работилница за користење на 25 милиони евра од програмата ИПАРД 2

Работилница за користење на 25 милиони евра од програмата ИПАРД 2
  • 09.01.2019

Вкупно 25 милиони евра во рамките на два повици од ИПАРД 2 програмата им стојат на располагање на земјоделците, информираше директорот на Агенцијата за финасиска поддршка во земјоделството и руралниот развој Николче Бабовски.

Тој заедно со претставници од повеќе надлежни институции учествуваше на денешната работилница на тема „Користење на средства од Инструментот за претпристапна помош на ЕУ“, односно ИПАРД 2014- 2020 што се одржа во Тетово. Бабовски посочи дека работилницата е втора по ред и оти таа има за цел да ги информира земјоделците и сите други заинтересирани околу правилата и процедурите што треба да се почитуваат и следат при барање на поддршка од оваа програма за подршка од ЕУ при која земјоделците добиваат назад 50 отсто од својата инвестиција. Според него, многу е важно и земјоделците од полошко да добијат точни и навремени информации како регион со развиено земјоделство но и соодветна преработувачка индустрија.

– Од ноември тече рокот за пријавување за мерката 3 од оваа програма и тој ќе заврши на 29 јануари. Тука се определени средства во висина од околу 13 милиони евра за поддршка на производството на месо, млеко, живина, јајца, овошје, зеленчук, житарки, вино, оцет, млечни продукти, скроб и слично. Во мерката 1 со која сакаме да постигнеме моддернизација на земјоделското производство се предвидува поддршка во изградбата на складишта и магацини за добиточна храна, опрема за оранжериско производство, системите капка по капка, машини и опрема но не и набавка на трактори бидејќи за тоа беа потрошени сите определени средства уште во првиот повик. Тука на располагање на земјоделците им стојат околу 12 милиони евра или вкупно во двете линии околу 25 милиони евра, рече Бабовски.

Според податоците од оваа Агенција во првиот повик на програмата ИПАРД 2 биле прифатени околу 940 проекти на земјоделците со вкупна вредност од околу 18 милиони евра при што на корисниците веќе им биле вратени 1,4 милиони евра.

На работилницата во Тетово присуствуваше и директорот на Агенцијата за поттикнување на развојот на земјоделството од Битола Елгафар Јусуфи, кој потврди дека како и досега нивните вработени им се постојано на располагање на сите земјоделци за совети околу потребната документација и начинот на аплицирање за средствата од ИПАРД 2.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top