skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Католиците го слават Велигден
Граѓаните го избираат петтиот претседател, прв на Република Северна Македонија
Охрид, Дебар и Ново Село избираат градоначалници
За победа во прв круг потребни 904.066 гласови, во вториот 723.253
МВР подготвено да обезбеди достојна и безбедна изборна атмосфера
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Поддршка на младите за отпочнување и водење на сопствен бизнис – разговор во Студио 1

Поддршка на младите за отпочнување и водење на сопствен бизнис – разговор во Студио 1
  • 25.03.2019

Гостин во отвореното студио 1 со Јана Јосифоска и Влатко Чаловски беше Јован Сталевски меѓународен советник и обучувач по ЦЕФЕ методологија, кој зборуваше за културата на претприемништво во нашата земја. Сталевски вели дека овој период нуди многу можности за отпочнување на свој бизнис.

-За припремање на претпремачка култура во Македонија, овој период во кој живеемее е најзначаен. Ова се важни моменти за основање на сопствени бизниси, можностите се отворени, светот е глобализиран и со еден клик можеме да бидеме поврзани со целиот свет, рече Сталевски.

За ЦЕФЕ методологија вели дека се развила на крајот на 80-те години.

-Ова е методологија која на практичен начин ги обучува луѓето за да изградат претприемачки компетенции односно да гледаат можности на пазарот, да знаат како да го менаџираат ризикот, како да пресметаат финансии, да направат бизнис план. 30 години потоа, не само во Македонија, туку во преку 80 земји се користи како метод за креирање на претприемачи, истакна Сталевски.

Целиот разговор можете да го погледнете во видеото.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top