skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Катица Јанева ќе одлучува дали ќе ги изземе Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски од „Титаник 3“
Петнаесет-годишно момче се удави во Пчиња
Пожарот кај Пинтија ставен под контрола
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Николовски: Финансии за набавка на фотоволтаични колектори и водопоила во бачилата

Николовски: Финансии за набавка на фотоволтаични колектори и водопоила во бачилата
  • 28.02.2019

Со Програмата за рурален развој за годинава се предвидени средства за околу 50 фотоволтаични колектори кои ќе бидат распоредени во бачилата кои немаат електрична енергија. Воедно, обезбедена е и поддршка за водопоила за бачилата, информирал  министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски на денешната средба со сточари од општина Чашка и регионот.

Дополнително, во Програмата за финансиска поддршка за 2019 година е зголемена поддршката за произведено и предадено овчо млеко на 4,5 денари, соопшти МЗШВ.

Николовски им соопштил на сточарите дека Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство и Јавното претпријатије за пасишта ќе работат на измени на Законот за пасишта за да се овозможи склучување повеќегодишни договори за користење на пасиштата.

МЗШВ работи и на нов оглас за доделување земјоделско земјиште за сточарство, кој ќе биде кумулативен по број на грла. Досега, на огласот до три  хектари вкупно се потпишани 35 договори со вкупна земјоделска површина од 79 хектари, а на огласот над три хектари се потпишани 20 договори со вкупна земјоделска површина од 114 хектари.

Back To Top