skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Атина во понеделник ќе ги достави писмата до ЕУ и НАТО
Џини: Социјален работник во февруари-март последно ги виде децата кои изгореа во пожарот во Велес – тие беа добри
Анѓушев: Македонија направи огромни чекори во реформите на енергетскиот сектор
Поради „Северна Македонија“ Павлопулос непожелен кај австралиските Грци
Нобеловецот Ферид Мурад: Светот веќе зборува позитивно за Македонија
ВМРО-ДПМНЕ: Само во Македонија Премиер менува име и уметници се судат за тероризам
Меркел му честиташе на Заев за договорот со Грција
BMJ Media Group ви најавува: Концерт на Марија Шерифовиќ на 3-ти август во Охрид!
Топ 5 музичка листа на 1ТВ: Дознајте како да гласате и одберете го вашиот фаворит!
1ТВ со нови авторски содржини на програмата
Инструкции како да ја гледате 1ТВ на вашиот ТВ приемник
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
1ТВ на 13 канал на МахTV
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ ЌЕ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; NEOTEL

Невремето униште 5.000 хектари посеви во овчеполскиот регион

Невремето униште 5.000 хектари посеви во овчеполскиот регион
  • 14.06.2018

Силниот град и невремето што вчера попладне го зафати овчеполскиот регион уништи 5.000 хектари земјоделски посеви.

Земјоделецот Јонче Досевски од месната заедница на село Црнилиште во општина Свети Николе вели дека според првичните проценки во овчеполскиот регион уништени се 5.000 хектари земјоделски посеви со житните култури, лозови насади, тутум и бостан.

Според она што утринава го имаат констастирано земјоделците на своите посеви уништени се околку 90 отсто од житните култури.

Во тек е жетвата на јачменот, но од она што го уништил градот и невремето оваа година, како што посочуваат земјоделците, во амбарите нема ништо да складираат.

Уништени се исто така и 90 отсто од лозовите насади, а според земјоделците тутунот е набиен во земја, како и бостанот.

Градоначалникот на Свети Николе, Сашо Велков од утринава е на терен и вели дека земјоделците имаат доживеано голема елементарна непогода.

Тој најави дека во текот на денот на увид ќе пристигнат и екипи од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, а во рамки на ингеренциите на Општина Свети Николе ќе се преземат сите мерки за формирање комисии за утвдување на штетите.

Невремето вчера во светиниколскиот регион се случи околу 17 часот, траело од 30 до 45 минути, а било проследено со силен град и ветар.

Во светиниколското село Црнилиште половина од куќите немаат струја затоа што има паднато повеќе дрвја и електричлни столбови.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top