skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Бектеши – Азеведо: Северна Македонија е на вистински пат за отворена економија и економски раст
Неизвесна лидерската средба, Мицковски не гледа потреба да присуствува
Седница на собраниската Комисија за здравство
Земјотрес во Струмица, Валандово и околината
Пролонгирано заминувањето во затвор на Сеад Кочан, додека не се одлучи по неговото барање
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Зголемен бројот на работници во индустријата

Зголемен бројот на работници во индустријата
  • 02.05.2018

Бројот на работници во индустријата во март годинава бележи пораст за осум проценти во однос на март лани, додека во првите три месеци растот е 6,7 проценти во однос на првиот квартал лани.

Бројот на работниците во секторот Рударство и вадење камен во март 2018 година, во однос на март 2017 година, бележи пораст од 0,9 отсто, во секторот Преработувачка индустрија пораст од 8,9 отсто, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација oпaѓање од 0,1 отсто.

Според главните индустриски групи, бројот на работниците во индустријата во март 2018 година, во однос на март 2017 година, бележи пораст кај Интермедијарни производи, освен енергија за 16 отсто, Капитални производи за 23,9 отсто, Tрајни производи за широка потрошувачка за еден отсто и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 1,4 отсто, додека опаѓање бележи кај Енергија за 0,6 отсто.

Back To Top