skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Германски печат: ЕУ земјите подготвени да ја прифатат само Северна Македонија
Расмусен: Земјите од ЕУ не можат да ѝ ја негираат на Македонија иднината што ја бара
Шекеринска: Земјава за една година направи скок од 23 места во однос на стабилноста
Новата амбасадорка на САД во земјава положи свечена заклетва
Сведок од УБК: До системот за прислушување се пристапуваше и надвор од МВР, од поранешниот Аеро клуб
Министерството за правда ги објави извештаите од надзорот во судовите за АКМИС системот
ОН: Светот до 2050 година ќе брои 9,7 милијарди луѓе
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Евростат: Само 7,9 отсто од Европејците се невработени

Евростат: Само 7,9 отсто од Европејците се невработени
  • 09.01.2019

Стапката на невработеност во еврозоната во ноември се намали на 7,9 отсто, на најниско ниво во последните 10 години, покажуваат податоците на Евростат.

Во анализата на европската служба за статистика се наведува дека бројот на невработени во еврозоната во ноември е намален за 90 илјади лица, благодарејќи на што стапката на невработеност е намалена од октомвриските 8,0 отсто.

– Намалувањето на невработеноста носи олеснување, бидејќи покажува дека неизвесноста во поглед на економските перспективи и забавувањето на темпото на раст, сè уште не предизвикале застој во растот на вработеноста, тврди главниот економист на ИНГ банка Берт Колин, пренесува Танјуг.

Back To Top