skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
1ТВ: ММА манипулира дека Основен суд – Скопје 2 и досудил оштета на 1ТВ
Могерини: Северна Македонија и Албанија во јуни треба да ги почнат преговорите со ЕУ
Репортери без граници: Северна Македонија останува на 95-то место според индексот за слобода на медиумите
Неформален состанок на генералните секретари за европски прашања на Грција и Северна Македонија
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ

Во декември лани 292 градежни дозволи, планирана изградба на 331 стан

Во декември лани 292 градежни дозволи, планирана изградба на 331 стан
  • 11.02.2019

Издадени се 292 одобренија за градење во декември лани, или 13,6 проценти повеќе во однос на декември 2017 година, објави денеска  Државниот завод за статистика.

Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите во декември минатата година изнесува 8.519.871.000 денари, за 392,4  проценти повeќе во однос на декември 2017 година.

Од вкупниот број издадени одобренија за градење, 172 (58,9  проценти) се наменети за објекти од високоградба, 42 (14,4  проценти) за објекти од нискоградба и 78 (26,7  проценти) за објекти за реконструкција.

Од вкупно 292 објекти, на 185 (63,4  проценти) како инвеститори се јавуваат физички лица, а на 107 (36,6  проценти) инвеститори се деловни субјекти.

Во извештајниот период е предвидена изградба на 331 стан, со вкупна корисна површина од 37.669  метри квадратни. Најмногу станови, 161 ќе се градат во Југозападниот регион,  од кои во Струга 98 и во Охрид 58. Во Полошкиот ќе се градат 51 стан, во Југоисточниот 43,  во Скопскиот 38.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top