skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Судењето за „27 април“ одложено за 31 јануари, Русковска информира дека во обвинението нема суштински измени
Сослушано обезбедувањето, блиски роднини на Груевски нема да сведочат
Нови рочишта за „Топлик“ и за убиството на Саздовски
Отровен воздух и привремени мерки: бесплатен превоз во ЈСП, за два дена продолжен зимски распуст и два дена скијање во Маврово за децата
Во Грција почнуваат парламентарните процедури за ратификација на Договорот од Преспа
Нимиц ја повика Грција да го ратификува Преспанскиот договор
Делегација на Собранието на зимската сесија на ПССЕ во Стразбур
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ

Владата почна преговори за намалување на евентуална штета од арбитражниот спор со Хеленик Петролеум

Владата почна преговори за намалување на евентуална штета од арбитражниот спор со Хеленик Петролеум
  • 09.01.2019

Македонската Влада почнува процес на преговори со цел цел да се изнајде решение што ќе ја намали потенцијалната штета на Буџетот на Република Македонија, доколку државата го загуби арбитражниот спор со Хеленик Петролеум за отшетно побарување поради неисполнети обврски за набавка на 500 илјади тони мазут годишно во периодот од 2008 до крајот на 2011 година.

-За овие четири календарски години и неисполнување на нашиот дел во таа обврска се бараат 32 милиони долари.  Арбитражната постпака е покрената за овој спор за 2011 година затоа што тоа е последната година кога рафинеријата работи како рафинерија. По таа година не работи веќе како рафинерија Хеленик. Затоа ова ќе биде последна ваква постапка, информира денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски одговарајќи на новинасрко прашање..

Дали Македонија ќе треба да ја исплати оваа сума, рече тој, ќе се види кога видиме кога ќе заврши постапката.

-Она што е важно е дека во моментот Владата започнува процес на преговори со цел да се изнајде решение што ќе ја намали потенцијалната штета на буџетот на Република Македонија, што е резултат на нешто направено од претходните влади, рече Бошњаковски.

Тој појасни дека договорот во 1999 година го склучува тогашната Влада на РМ  и оти во него, покрај останатите, во кој покрај останатите ја има и оваа штетна клаузула со која што  Македонија се обврзува да набавува 500 илјади тони годишно мазут. Оваа штетна обврска, рече, е преземена за период од 20 години и истекува во мај 2019 година.

Владиниот портпарол истакна дека Македонија веќе еднаш има изгубено арбитражен спор и оти тој се  однесувал на периодот 1999/2007, кога не сме ја исполнувале преземената обврска и била донесена пресуда на наша штета како држава. Во 2007 година Македонија требало да плати 86 милиони долари, но по порамнување тогаш државата исплатила 40 милиони долари.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top