skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Германски печат: ЕУ земјите подготвени да ја прифатат само Северна Македонија
Расмусен: Земјите од ЕУ не можат да ѝ ја негираат на Македонија иднината што ја бара
Шекеринска: Земјава за една година направи скок од 23 места во однос на стабилноста
Новата амбасадорка на САД во земјава положи свечена заклетва
Сведок од УБК: До системот за прислушување се пристапуваше и надвор од МВР, од поранешниот Аеро клуб
Министерството за правда ги објави извештаите од надзорот во судовите за АКМИС системот
ОН: Светот до 2050 година ќе брои 9,7 милијарди луѓе
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Бизнис заедницата со предлози за намалување на аерозагадувањето

Бизнис заедницата со предлози за намалување на аерозагадувањето
  • 07.02.2019

Заедничка акција на приватниот и јавниот сектор за побрза замена на старите возила со нови електрични, итно справување со дивите депонии и промовирање на стандардот за пасивни куќи кај кои потрошувачката на енергија за греење се намалува за 90 проценти, се трите предлози на Сојузот на стопански комори на Македонија во насока на намалување на загадувањето на воздухот.

За разлика од европските држави каде се бележи пораст во продажбата на електрични возила, во Македонија од почетокот на 2018 година до октомври се купени само 48 електрични возила што е многу мала бројка.

– Бенефитот не е само во намалување на аерозагадувањето, туку има сериозна заштеда и во потрошувачката на гориво. Од лично искуство, заштедата во потрошувачката на гориво е околу 80 до 90 проценти што се реални пари кои не ги даваме за гориво. Возилата не се многу скапи и цената на едно такво возило би била приближно на цената на дизел возило со исти перформанси. Значи, не е потребно многу повеќе пари да се вложат, а имаме заштеда, бенефиции и сме општествено одговорни, истакна денеска на прес-конференција Александар Милошевски, потпретседател на ССК.

Причините за малата продажба и употреба на овој тип автомобили, според ССК, се цените на овие автомобили, но и недоволно развиената инфраструктура и инсталирани полначи.

Покрај субвенционирањето што Владата го најави за купување на вакви автомобили, од ССК предлагаат да се субвенционира и купувањето на батерии и делови за овие возила, како и да се разгледа можноста за бесплатни патарини и паркинзи и ослободување од царинските давачки при увозот на вакви автомобили.

Во однос на дивите депонии, ССК предлага да се користат новите технологии од типот дронови и да се снима теренот за полесно откривање и справување со овој проблем.

Back To Top