skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Обвинителството го стави под лупа бегството на Груевски
1ТВ ја презеде медиумската лидерска позиција
Европските Зелени го обвинуваат Орбан дека се обидува да предизвика конфликт
Заев: Груевски е кукавица, категорично ги отфрлам сите шпекулации за каков било политички договор со него
Груевски илегално влегол во Албанија, а со пасош излегол на границата со Црна Гора
Иванов одбива каква било инволвираност во врска со донесената судска одлука за Јанакиески
Заев-Борисов: Нашите две земји се пример за новата реалност на Балканот
1ТВ достапна на Тотал ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK

Ревизорските извештаи разоткриваат малверзации во трошењето на народните пари – тема на „Уреднички брифинг“

Ревизорските извештаи разоткриваат малверзации во трошењето на народните пари – тема на „Уреднички брифинг“
  • 06.06.2018

Ревизорските извештаи се главниот извор на податоци за тоа како се трошат парите на граѓаните од буџетот. Последните два беа за финансиското работење на Министерството за правда за 2016 и за Министерството за култура за подолг период.

-Државната ревизија има за цел да ги заштити државните средства и затоа секој менаџер поставен од надлежните органи треба да води грижа за законско и наменско користење на средствата, вели Максим Ацевски, помошник главен државен ревизор.

Според Слаѓана Тасева од „Транспаренси Интернешнал Македонија“, ревизорските извештаи најчесто остануваат објавени само на веб страницата на институцијата, па треба да се направи нешто повеќе за граѓаните да бидат позаинтересирани да ги читаат.

-Според меѓународни извештаи, стотици милиони се изнесени од Р. Македонија во непознат правец затоа што не постои соодветна контрола на трошењето на јавните пари, вели Тасева, но, додава, институциите треба да ги анализираат и да постапуваат по наодите на ревизорите.

Според Ацевски, да не си ја вршеа работата ревизорите, ситуацијата ќе беше уште полоша. Годинава институциите веќе во неколку наврати постапиле по ревизорски извештаи и побарале податоци од ревизорите, што покажува дека работите се придвижиле. Во последните извештаи ревидирана е работата на институциите во 2016 година, но со последниот извештај за 2017 кој ќе биде објавен деновиве, се гледаат првични знаци на подобрување на состојбите

Едни од најпознатите случаи произлезени од овие извештаи се „Бачило“ и „Национална платежна картичка“, кои поранешниот состав на Антикорупциска ги открил токму од ревизорски документ.

-Таму имаше една реченица што мене како правник ми засмета и сакав да проверам. Заклучокот на ревизорот беше: „На ревизорот не му е јасно зошто Министерството за одбрана се согласило да плати отштета од 700.000 евра на основа на првостепена судска одлука“. Не поднеле жалба, веднаш по првостепена пресуда исплатено. Рековме дека ќе го прашаме Министерството зошто вака завршил случајот. Кога го испративме писмото до министерот за одбрана, за наше изненадување добивме одговор од премиерот, кој во време кога беше правен извештајот бил министер за одбрана, а тоа беше Бучковски, со тврдење дека таму е се во ред и дека нема што да гледаме“, раскажува Тасева за тоа како бил откриен случајот „Бачило“.

Таа и Ацевски се согласуваат дека граѓаните треба да бидат повеќе заинтересирани за ревизорските извештаи, но и дека медиумите се тие што треба да им ја приближат темата и да ги толкуваат податоците.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top